trkkk
triallevi 2005.12.21. 16:43
trkkk
A pedlbl ugrs
A pedlbl ugrs a tril egyik legfontosabb eleme, s alapjul szolgl egy csom egyb trkknek, amikre szksgnk lehet, ha tl akarunk lpni a kezdo szinten. Emellett ez az egyik legfortlyosabb gyakorlat, amit meg kell tanulni (m ha egyszer megvan, soha nem kehet elfelejteni).
Szinte minden alkalommal hasznlhat. Ha le akarunk menni valahonnan, fel, vagy t akarunk ugrani egy msik akadlyra, stb. Mindemellett az egyik legatraktvabb elem a trilozsban. Az elso alkalommal, mikor sikerl leugrani egy pingpongasztalrl, biztos, hogy az egsz utca megll, s megcsodl minket.
Legalbb egy tucat md knlkozik a pedlbl ugrs megtanulshoz. Taln a legknnyebb a kvetkezo: a nyeregbol killva prbljunk egykerekezni, de ne teljes fordulatokkal, csak folyamatos beletekersekkel. A lnyeg, hogy ne engedjk az elso kereket leesni a talajra. Kicsit mksan nz majd ki, de tkletesen megtanulhat vele a bicaj kezelse, s rezhetjk, hogy milyen testhelyzetet kell felvenni a gyakorlat pontos kivitelezshez. ll helyzetbol kezdve prbljuk olyan sokig a levegoben tartani az elso kereket, ameddig csak tudjuk. Hagyjuk esni, majd szinte rgjunk bele a pedlba, hogy jra emelkedni kezdjen. Ha ez mr megy, akkor csak egy hajszl vlaszt el bennnket a pedlbl ugrs pontos vgrehajtstl.
Az igazi pedlbl ugrs majdnem ugyanaz, amit eddig csinltunk, a klnbsg csak annyi, hogy egy kicsivel jobban kell hzni a kormnyt, hogy a hts kerk a levegobe emelkedjen, mikor a pedlcsapst indtjuk. Ez mr kis gyakorlssal is menni fog ez elozmnyek utn. Legegyszerubb, ha az elso pedlcsapssal megemeljk az elso kereket, majd a msodik beletekersnl mr az egsz bicajt visszk magunkkal a levegobe. Kezdetben csak egyet hajtsunk vgre. Ha hozzszoktunk az rzshez, megprblhatunk egyszerre tbb ugrst is. Fontos mg megtanulni, hogy mennyit kell tekerni, s mennyit kell hzni a bringn egy bizonyos tvolsg elrshez. A vgso szndkunk az legyen, hogy nagyjbl 2-3 centire meg tudjuk kzelteni a clt.
Mg egy dolgot meg kell emltennk, mgpedig a tvolsggal kapcsolatban. Ez egy szimpla szably: minl lejjebb engedjk az elso kereket a "nagy" beletekers elott, annl messzebb fogunk szllni. Elegendo vgiggondolni. Ha a bringa majdnem vzszintes helyzetben van, akkor a pedlcsaps energija elore irnyul mozgss fog talakulni. A msik esetben ugyangy: fggoleges helyzet fggoleges elmozdulst eredmnyez. Gyakoroljunk szorgalmasan, s kello ido utn kpesek lesznk akr az egsz napot a hts kereknkn tlteni.
Az egyenslyozs
A j egyenslyrzk alapveto, ha trilozni akarunk. Egyensly nlkl a gyakorlatok nem kivitelezhetok (vagy legalbbis a korrekt mdon nem). Minden tril elem az egyensly megtartsn alapszik, a gyakorlat elkezdstol egszen a megrkezsig. Szerencsre ez olyan technika, amelyet mindenhol s mindenkor gyakorolhatunk. Mg a hossz, hideg telek alkalmval is a garzsban, pincben, vagy a nappaliban.
Ktfle lehetosg kzl vlaszthatunk: az egyhelyben lls s a pattogs. Mindketto elsajttshoz szksgnk lesz egy sima, viszonylag lapos talajra. Egy parkol, vagy a jtsztr pont megfelelo. Eleinte prbljuk meg mentbol, lass guruls utn behzni a fkeket, s gy gyakorolni. Ha dolnnk, csak ki kell engedni a fkeket, s tovbb grdlni pr centit, majd jra megllni. Ez sokkal jobb megolds, mint llandan letenni a lbat.
Mg mielott mindebbe belekezdennk, ki kell tallnunk, melyik a "jobbik" lbunk a kt bal kzl. O pedig nem ms, mint amelyiket elol hagyjuk, mikor egy meredekebb lejton gurulunk, s amelyik egyszeruen biztonsgosabb rzst ad, ha elol van. Egyenslyozs, ugrs kzben akkor jrunk el helyesen, ha a hajtkarok vzszintes helyzetben llnak, s ezt a "jobbik" lbunkat tartjuk ell. Ezt meg kell szokni.
Az egyhelyben lls az, amikor fix helyzetben a kormnyt elfordtjuk valamelyik oldalra. ltalban a "jobbik" lbunk fel. Pldul, ha a bal lbunk van ell, akkor az ra jrsval ellenttes irnyba tekerjk a kormnyt fllrol nzve. Ebbol a helyzetbol - a testnk teljes mrtkben a bringa fltt, kzpen ll - kell kis mozdulatokkal s beletekersekkel megtartani az egyenslyt (bovebben infrt nzzk meg a videt). Az egyhelyben csorgs leginkbb olyan esetben hasznos, mikor stabil, egyenes felsznen kell egyenslyozni, pl. aszfalt, pingpongasztal, pad, tovbb idelis versenyek kzbeni szusszansra, mivel szinte nem kvn semmi energit.
A msik mdszer, a helyben pattogs ezzel szemben akkor mukdik jobban, ha kis helyen, egyenetlen felsznen kell megllni. Lnyege egy hintzshoz hasonlt mozdulatsor, mely sorn elore-htra helyezzk a testnket, kzben pedig mindig megemeljk az ellenttes kereket, s kicsivel arrbb helyezzk vissza, gy tartva meg az egyenslyt. Ezek a mdostsok nagyon aprk, kvlrol nzve olyanok, mintha a bicaj nem is trne ki oldalra. Figyeljnk arra, hogy csak egy-kt centit mozdtsunk a kerekeken. A nagy billentsek leromboljk az egyenslyt, s neheztik a megllst. Csak gy, mint az egyhelyben llsnl, itt is rdemesebb megnzni a videt, mint a szavakkal veszodni.
Felugrs sidehoppal
Az oldalra felugrs nagyon hasznos, egyetlen baj vele, hogy a magassg nvekedsvel igen nehzz vlik. Kt alapveto technika knlkozik a kivitelezsre, amelyeket rdemes jl megtanulni: beletekerssel, vagy statikusan.
Fontos megjegyezni, hogy a sidehophoz sok trkkt kell ismerni. Tudnunk kell egyhelyben egyenslyozni, killni hts kerkre, bunnyhopozni s slyt thelyezni. A htsra lls miatt eloszr csak abba az irnyba fog menni, amelyik jobban kzre (lbra) esik. ltalban mindenkinek van egy knyelmesebb oldala, s csak ksrletezssel dntheto el, melyik az. Ha megvan, akkor gy lljunk az akadly mell, hogy eloszr ezen az oldalon gyakoroljunk. Ezutn jl helyezzk htra a slyunkat, tehermentestsk az elsot, s tekerjnk htra a hajtkaron. gy ksztjk elo a killst. Most jn a kompliklt rsz: egyszerre ngy dolgot kell elvgezni. Elsoknt, ha htranyltunk s elfordtottuk a pedlt, engedjk a fken, tekerjnk bele, ugorjunk fl a testnkkel, s helyezzk t a slyt arra az oldalra, amerre ugrani akarunk. Kzben rntsuk a kormnyt flfel, s a kvnt irnyba is. Ha minden jl sikerlt, akkor mr a levegoben vagyunk, az elso kerk pedig felrt az akadly fl. Hogy a hts is felkerljn, fel kell hzni a lbainkkal, mint a bunnyhopp esetben. Most mr teljesen fnt vagyunk az akadly fltt, s az elso kerk le is rkezett. A fken egy kicsit eresztnk, s az elore guruls miatt a hts is simn landolt. Huh!
A statikus ugrs kicsivel knnyebb, mivel nincs benne pedlmozdulat. Csak annyit kell tennnk, hogy helyben megemeljk a hts kereket, s a visszaess lendlett hasznlva felhzzuk az elsot, majd ugrunk, s megrkeznk. Alapvetoen egy statikus bunnyhoppot hajtunk vgre, mikzben htra, fel, majd oldalra replnk, s kzben flemeljk a hts kereket is a lbak, s a derk segtsgvel. Meg fogjuk ltni, hogy a mozdulatsor miatt jval htrbb rkeznk meg, mint ahonnan indultunk.
ltalban mindketto trkk azonos gyakorisggal hasznlhat, hogy feljussunk a padokra, farnkkre. Minl magasabbra kell szllni, annl jobban el kell nagyolni a mozgst. Ha megnzzk a videt, jl ltszik, hogy amennyire csak lehet, htra kell hajolni, s innen indtani a robbansszeru mozdulatsort.
|